Jak sprawdzić, który ząb boli? [oraz jak robi to dentysta?]

Ból zęba kojarzy nam się z natychmiastową wizytą u dentysty. Niektórzy na samą myśl o tym mają dreszcze, więc próbują najpie

Ból zęba kojarzy nam się z natychmiastową wizytą u dentysty. Niektórzy na samą myśl o tym mają dreszcze, więc próbują najpierw sami zlokalizować ból. W tym artykule omówimy domowe sposoby na sprawdzenie, który ząb boli oraz jak dokładnie robi to dentysta.

Jak samodzielnie sprawdzić, który ząb boli?

Zazwyczaj, gdy zaczyna doskwierać nam ból zęba najpierw sami staramy się zlokalizować jego źródło. Przede wszystkim powinniśmy określić obszar, w którym występuje ból. Ułatwi nam to odnalezienie konkretnego, bolącego nas, zęba. 

Jest kilka domowych metod, które mogą ułatwić Ci rozpoznanie bolącego zęba. Oto one:

  • pukanie palcem po zębach - jak sama nazwa wskazuje, polega on na pukaniu po każdym zębie. Jeśli podczas pukania w danym miejscu poczujemy ból, może to oznaczać problem właśnie z tym konkretnym zębem
  • zimna lub ciepła woda - aplikujemy zimną lub ciepłą wodę w miejscu bólu. Gdy ból pojawia się po kontakcie z zimną wodą, może to oznaczać nadwrażliwość zęba. Jeśli natomiast ból pojawia się po kontakcie z ciepłą wodą, możemy przypuszczać, że jest to objaw choroby zębów lub innych problemów
  • naciskanie - działa podobnie jak pukanie. Naciskamy każdy z zębów, jeśli podczas nacisku na konkretny ząb odczuwamy ból, to prawdopodobnie jest on źródłem naszego problemu
  • ocena wzrokowa - warto dokładnie sprawdzić, czy nie mamy gdzieś ubytków, pęknięć, zaczerwienienia wokół dziąseł, przebarwień oraz jakichkolwiek innych zmian, które mogą być potencjalnym sprawcą bólu
  • nagryzanie - polega na próbie gryzienia jedzenia o różnym stopniu twardości. Gdy ból pojawi się w określonym obszarze, prawdopodobnie tam mamy problematyczny ząb.

Warto pamiętać, że rodzaje bólu są różne. Jeśli zauważymy u siebie ból pływający, bądź promieniujący, warto udać się do stomatologa. Taki rodzaj bólu może oznaczać problem z więcej niż jednym zębem lub problemami z przyzębiem. 

Jak dentysta sprawdza, który ząb nas boli?

Podczas wizyty u dentysty spowodowanego bolącym nas zębem, najpierw lekarz przeprowadza wywiad medyczny. Jest on szczególnie ważny, ponieważ może pomóc zidentyfikować przyczynę bólu, a co za tym idzie, miejsce jego występowania. Dentysta zapyta nas o rodzaj bólu, miejsce jego występowania, siłę, itp. Następnie stomatolog wykonuje dokładne badanie kliniczne podczas którego ocenia stan ogólny zębów, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. 

Po przeprowadzeniu wstępnej oceny stanu zębów lekarz może poprosić o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. To badanie pozwala na dokładną ocenę struktury zębów i przyzębia. Dzięki temu dentysta ma możliwość wykrycia problemów, które mogą być niewidoczne gołym okiem.

Czasami zdarza się, że mimo wyżej wymienionych metod, źródło bólu jest dalej trudne do zidentyfikowania. W takim wypadku stomatolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Takimi badaniami są np. test wstrzykiwania zimnego powietrza lub testy palpacyjne. Tego typu procedury pozwalają na dokładne zlokalizowanie bolącego zęba.

Na podstawie zebranych informacji dentysta ustala diagnozę, omawia ją z pacjentem oraz tworzy plan leczenia. Zdarza się, że konieczna jest ekstrakcja zęba. Warto w takim wypadku pomyśleć o implantach stomatologicznych, ponieważ zapobiegają one problemom z wadami zgryzu po jego utracie.

Jak zlokalizować bolącego zęba?

Czasem zdarza się, że ciężko jest nam określić obszar, w którym odczuwamy dyskomfort. W takim przypadku warto zastosować się do kilku wskazówek, które powinny to ułatwić. Są to:

  • sprawdzenie, czy ból skupia się w jednym obszarze, czy pojawia się w różnych miejscach w jamie ustnej,
  • zwracanie uwagi na zmiany w kolorze zębów lub dziąseł oraz w jakim obszarze one występują,
  • określenie, czy ból występuje zawsze po konkretnych czynnościach, np. piciu ciepłej kawy, czy żuciu gumy.

Podanie takich informacji lekarzowi również pomoże mu w ustaleniu rodzaju bólu oraz diagnozie.

Jak rozróżnić bóle zęba?

W stomatologii wyróżnia się wiele rodzajów bólu zęba. Może on być nagły i bardzo silny, często pojawiający się po kontakcie zębów z zimnym posiłkiem lub napojem. Taki rodzaj bólu prawdopodobnie oznacza uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie szyjek zębowych. Gdy ból jest przeszywający i występuje podczas żucia, może to oznaczać uszkodzenie zęba lub wypadnięcie plomby. Nieleczona próchnica objawia się natomiast bólem, który nasila się podczas leżenia. Jest to samoczynny i silny ból. W sytuacji, gdy oprócz bólu pojawia się gorączka i złe samopoczucie, warto jak najszybciej umówić konsultację stomatologiczną, ponieważ może to oznaczać ropnie zapalne lub zapalenie miazgi.

Niezależnie od rodzaju bólu, zawsze należy skonsultować go ze specjalistą. W naszym gabinecie w Bydgoszczy znajdą Państwo kompleksową pomoc z zakresu stomatologii, a nasi lekarze pomogą szybko pozbyć się bólu.

Główne przyczyny wystąpienia bólu zęba

Przyczyn wystąpienia problemów z bólem zęba może być bardzo wiele. Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że pojawienie się tego typu problemu świadczy o jakiejś nieprawidłowości. Najczęściej są to stany zapalne lub próchnica

Kolejną przyczyną bólu jest uraz mechaniczny, który może doprowadzić do ubytków w uzębieniu lub uszkodzenia tkanek okołowierzchołkowych. Oprócz tego powodem takiego urazu jest też wypadnięcie plomby lub niewłaściwie przeprowadzone leczenie stomatologiczne.

Ból niekoniecznie musi być wywołany przez konkretny ząb, zdarza się, że podczas uszkodzenia mechanicznego dochodzi do wyłamania fragmentu kości żuchwy, a wtedy właśnie to jest przyczyną naszego problemu. Ponadto urazy stawu skroniowo-żuchwowego mogą być powodem dolegliwości bólowych w jamie ustnej. 

Ból zęba to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u dentysty. Aby uniknąć przykrych dolegliwości warto zadbać o odpowiednią higienę zębów, pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa oraz wybierać najlepsze i najbardziej uznane gabinety do leczenia naszych zębów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą z zakresu stomatologii, implantologii i higienizacji. Zapewniamy najlepszą opiekę dentystyczną, poczucie komfortu, bezpieczeństwa oraz zadowolenie pacjentów.